Thamme Villa – oma aja maamärk
Thamme Villa – oma aja maamärk
Mardi 3 – oma aja üks suurim ja esinduslikum puitmaja kogu piirkonnas on silmapaistev ja väärtuslik ka tänapäeval. Ehitismälestisena tunnustatud elamu on oluline neorenessansi näide Tallinna puitarhitektuuris historitsismi ajast. Muinsuskaitsealune hoone kannab kultuuriloolist väärtust ja selle säilitamine läbi põhjalike rekonstrueerimistööde hoiab ajalugu ka tulevastele põlvedele.
Mardi 3 elamu on ehitatud 1885. aastal. Selle on projekteerinud üks tolle aja silmapaistvamaid arhitekte Johann Nicolai Thamme, kes projekteeris palju nii vanalinnas kui ka südalinnas ja kelle hooned on täna suures osas muinsuskaitse all.
Arhiivimaterjalidest nähtub, et hoone esimesel korrusel olid erakordselt avarad esindusruumid (söögi- ja elutuba) ning ülemisel korrusel oli palju väikeseid toakesi. Sellistes elamutes oli 19.sajandil tavaline, et tube üürisid üksinda elavad töötavad naised – õpetajad, põetajad, sekretärid, telegrafistid, aga ka üliõpilased ja pensionil ametnikud.
Mardi tänav oli 19.sajandi lõpul tuntud ka kui punaste laternate tänav, kus mitmes hoones tegutses bordell. Nii oli see lühikest aega ka Mardi 3 majas, hiljem on hoone olnud kasutuses veel haigla, elamu ja tervisekliinikuna.
Eriline arhitektuur
Mardi 3 maja on ristkülikukujulise põhiplaaniga paekivisoklil paiknev kahekorruseline katusekorrusega rõhtpalkhoone. Seinte välisviimistlusmaterjaliks on õlivärviga värvitud voodrilaud, katusekattematerjaliks käsitsi valtsitud ja värvitud sileplekk. Fassaadide põhikompositsioon on rõhutatult sümmeetriline, proportsioonikäsitlus lähtub klassikalisest kiviarhitektuurist.
Hoonel on 6 ruuduga pikliku kujuga puitraamidega aknad, akende kohal dekoratiivsed aknapealdised, akende all seinapinda liigendavad puidust ehiskassetid. Kahte korrust eraldab profileeritud puitkarniis. Akende all eelnimetatud ehiskassettide kohal kulgevad saledamad vahekarniisikesed.
Kõigil neljal hoonenurgal on neorenesass-arhitektuurile omane, kuid puithoonete puhul harva esinev mezzanine-korruse taoline, räästajoonest arvates umbkaudu 1 m kõrgune, laia karniisiga kroonitud kõrgendus. Peasissekäigu kohal on rikkaliku puitdekooriga varikatus, mis toetub kahele puidust postile, moodustades omalaadse lahtise tuulekoja.
Võimalikult palju originaaldetaile saab põhjalike renoveerimistööde käigus ka säilitatud, mis tähendab põhjalikku ja algupärast taastamist, et kesta ka järgnevatele põlvedele.
Interjööri stiil, materjalid, värvitoonid ja valgustus on siiski võimalik oma kodus ise valida, selleks tutvu Thamme Villa viimistlusega.